Voleibalistele de la CSM Lugoj, victorie în primul meci din noul sezon

Urmărește-ne pe WhatsApp | Telegram | Google News

Voleibalistele de la CSM Lugoj au debutat cu o victorie în noul sezon competițional al Diviziei A1. În prima etapă, CSM Lugoj s-a impus, în deplasare, cu 3-0 (25-12, 25-1, 25-13), după 62 de minute de joc, în confruntarea cu FC Argeș Pitești.

Meciul a fost dominat în totalitate de CSM Lugoj, chiar dacă în formația lugojeană au  evoluat și trei foarte tinere jucătoare, care astfel au debutat în prima ligă: Ioana Mănăilă (18 ani), Sandra Popovici Nistor (17 ani) și Carla Pârv (16 ani).

Punctele formației din Lugoj au fost realizate de: Yelizaveta Ruban (13 puncte), Petruța Orlandea (7 puncte), Andra Artin (7 puncte), Aliona Martiniuc (5 puncte), Katarina Canak (5 puncte), Mirta Grbac (3 puncte), Olga Skrypak (3 puncte), Nevena Vukcevic (un punct), Ioana Mănăilă (un punct).

Doar un punct cu vicecampioana CSM Târgoviște

În cea de-a doua etapă a Diviziei A1, voleibalistele de la CSM Lugoj au întâlnit, pe teren propriu, vicecampioana ediției trecute, CSM Târgoviște.

Partida a fost foarte disputată: după un prim set câștigat de gazde, dâmbovițencele au întors rezultatul, dar lugojencele nu au cedat și au egalat la doi, ducând meciul în tie-breack, unde vicecampioanele s-au impus cu 15-12.

Rezultat final: CSM Lugoj – CSM Târgoviște 2-3 (25-18, 19-25, 23-25, 25-20, 12-15).

Punctele formației CSM Lugoj au fost realizate de: Aliona Martiniuc (21 de puncte), Yelizaveta Ruban (19 puncte), Olga Skrypak (9 puncte), Katarina Canak (9 puncte), Petruța Orlandea (8 puncte) și Andra Artin (7 puncte).