Victorie după victorie! Fotbaliștii de la CSM Lugoj, pe primul loc în Liga a IV-a

Urmărește-ne pe WhatsApp | Telegram | Google News

În cea de-a doua etapă a returului Ligii a IV-a Timiș, fotbaliștii de la CSM Lugoj au obținut o nouă victorie categorică: 7-0, în deplasare, cu AS FC Unirea Jimbolia.

Golurile formației din Lugoj au fost marcate de: Andrei Rus (min. 11 – din penalty și min. 22), Dan Silaghi (min. 28), Răzvan Rus (min. 42), Alexandru Maier (min. 74) și Beniamin Dobra (min. 76 și 87).

După 21 de etape, pe primul loc în clasamentul Ligii a IV-a Timiș se află CSM Lugoj, cu 59 de puncte, urmată de Timișul Șag – 58 de puncte și CS Sânandrei-Carani – 47 de puncte.

În etapa din 16 martie 2024, CSM Lugoj a întâlnit, pe teren propriu, pe AS Gelu, formație aflată pe locul 16 în clasament, cu 21 de puncte.

Scor final: CSM Lugoj – AS Gelu 5-0 (1-0).

Dan Silaghi a deschis scorul în minutul 6 cu un şut de la 25 metri direct la vinclu, iar acelaşi Silaghi a dublat avantajul în minutul 55.

Flavius Vlădia a marcat cu capul din apropiere, în urma unui corner centrat de Talpă, 3-0 în minutul 65, iar Andrei Rus (în min. 71) a înscris cu un şut pe jos în dreapta lui Burtic.

Scorul final l-a stabilit Beniamin Dobra cu 12 minute înainte de final, din lovitură de la 11 metri, acordată pentru un fault asupra lui Talpă.

Un transfer senzațional pe ultima sută de metri

Încă o veste bună pentru fanii fotbalului din Lugoj.

După aducerea lui Cosmin Amarinei, portarul echipei din Mașloc, un sportiv cu o vastă experiență, și revenirea la CSM Vulturii Lugoj a lui Dan Silaghi, golgheterul din anii precedenți al Ligii a 4-a Timiș, CSM Vulturii Lugoj a mai făcut acum câteva zile un transfer, care să întărească omogenitatea echipei.

„Un transfer senzațional pe ultima sută de metri, realizat de președintele Dinel Miculescu! Ultimul sosit în familia CSM Lugoj este căpitanul devenilor, timp de 10 ani, Alexandru Doboș, un jucător cu vastă experiență în ligile superioare, un caracter deosebit”, spun reprezentanții CSM Vulturii Lugoj.

Lugojenii au ca obiectiv promovarea în Liga a 3 a Timiș.