Lugojul, gazdă în faza a doua a returului

Dan H. BRUDIU

După ce, în turneul etapei inaugurale a returului, în fief-ul campioanei en-titre a României  C.S.M. Volei Alba Blaj, voleibalistele de la C.S.M. Lugoj (foto 1), s-au comportat excelent, obținând o importantă victorie cu vicecampioana Dinamo București, prima din istorie pe un teren în afara Lugojului împotriva echipei dinamoviste (C.S.M. Lugoj – Dinamo București = 3 : 2 /14 : 25, 25 : 19, 25 : 16, 22 : 25, 15 : 9/ ) și au realizat, la doar câteva ore distanță, un parcurs ono-rabil cu gazdele (C.S.M. Volei Alba Blaj – C.S.M. Lugoj  = 3 : 1 /25 : 20, 20 : 25, 25 : 14, 25:15/ ), sfârșitul de sătămână aduce, de data aceasta în Sala Sporturilor Ioan Kunst-Ghermănescu, alte două exa-mene foarte dificile pentru sportivele pregătite de staff-ul tehnic lugojean.

În primul joc al turneului, vineri, 5 februarie, de la orele 18,30, Diana Balintoni și colegele sale întâlnesc una din performerele etapei inaugurale, C.S.U. Belor Galați (foto 2), câștigătoare la Pitești cu Rapid București (3 : 2) și Argeș Pitești (3 : 0). Grupare aflată pe poziția a șasea, cu două puncte înaintea lugojencelor, deci în luptă directă la obiectivul plasării în Play-Off la final de retur. Echipă care cuprinde câteva sportive străine valoroase și românce cu experiență, în compania căreia C.S.M. Lugoj a reușit evoluții spectaculoase, finalizate cu două victorii (3 : 2 la Lugoj, 3 : 1 la Galați) în sezonul trecut. Formație care a realizat în tur marea surpriză a victoriei cu Dinamo în Capitală (3 : 2), e drept în situația în care bucureștencele aveau câteva importante sportive infestate de Covid. Și care este condusă de pe bancă de Bogdan Paul, antrenor al C.S.M. Lugoj patru sezoane, între 2010 și 2014.

C.S.U. Belor Galați:   Talita Jose do Nascimento (BRA), Mirela Shahpazova (BUL), Andrea Lakovic (MNE), Lara Vukasovic (CRO), Nicolina Bozicevic (CRO), Elena Becheva (BUL), Borislava Saykova (BUL), Anamaria Berdilă (cpt), Adina Roșca, Andreea Tămaș, Sorina Miclăuș, Violeta Stan.  Staff tehnic: Bogdan Paul (A 1), Florin Vasile (A 2), Andrei Costea (fizioterapeut).

În ziua a doua, sâmbătă 6 februarie, liderul clasamentului primei divizii, C.S.M. Târgoviște (foto 3), joacă tot de la orele 18,30 cu gălățencele, într-o partidă în care pornește, evident, cu prima șansă, mai ales că vine odihnit la un joc pe care C.S.U. Belor îl dispută la mai puțin de 24 de ore de cel cu Lugojul.

În ultima zi, duminică seara (tot de la 18,30), are loc partida C.S.M. Lugoj – C.S.M. Târgoviște.

C.S.M. Lugoj:  Diana Balintoni, Milena Koprivica (SRB), Marija Zelenovic (SRB), Nina Kocic (SRB), Georgiana Popa, Katarina Canak (SRB), Andra Savu-Badiu, Anastasija Sekulic (SRB), Adriana Popa, Bianca Albăstroiu, Patricia Bărbulescu.

Staff tehnic: Ugljesa Segrt (A 1), Dragan Grbic (A 2), Vasile Canea (fizioterapeut).

   C.S.M. Târgoviște: Heidi Alvarez Casanova (CUB), Irina Trushkina (UKR), Gergana Dimitrova (BUL), Leah Meyer (SUA), Ilka Van de Vyver (BEL), Teodora Pusic (SRB), Dominika Sobolska (BEL), Maria Iordanova (BUL), Diana Calotă (cpt.), Alexandra Trică, Rodica Buterez, Mihaela Pamfil.

Staff tehnic: Dragan Nesic (A 1), Alexandru Cosma (A 2), Gabriel Enache (A 2), Alin Călinescu (fizioterapeut).

Vor oficia la meciurile din turneu: Robert Toader (București), Valentin Besoi (Rm. Valcea), observator F.R.V.  Dan Blaha (Curtea de Argeș).

Un alt joc în care multinaționala ce conduce clasamentul național se prezintă cu prima șansă, având în componență câteva nume grele ale voleiului european și pe banca tehnică unul din cei mai apreciați tehnicieni ai voleiului continental. Dar o întâlnire pe care, neavând ce pierde, sportivele lugojene o pot aborda fără complexe, după prestațiile și rezultatele de nivel foarte bun reușite la Blaj, cu două săptămâni în urmă.                    

Celelalte turnee ce se desfășoară în perioada 5 – 7 februarie:

Tg. Mureș:

C.S.U. Tg. Mureș – C.S.O. Voluntari

C.S.O. Voluntari – Dinamo București

C.S.U. Tg. Mureș – Dinamo București

Blaj:

C.S.M. Volei Alba Blaj – C.S. Medgidia

C.S. Medgidia – Rapid București

C.S.M. Volei Alba Blaj – Rapid București

Cluj:

Universitatea NTTData Cluj  – C.S. Știința Bacău

C.S. Știința Bacău – Argeș Pitești

Universitatea NTTData Cluj  – Argeș Pitești

În clasamentul Diviziei A1, înaintea turneelor din faza a doua, lider este în continuare C.S.M. Târgoviște (38 p), urmat de C.S.M. Volei Alba Blaj (36 p), C.S. Medgidia (29 p), Dinamo București (24 p), C.S. Știința Bacău (20 p),  C.S.U. Belor Galați (19 p), Rapid București (18 p),  C.S.M. Lugoj (17 p),  C.S.O. Voluntari (13 p), Argeș Pitești (8 p),  Universitatea NTT Data Cluj și C.S.U. Tg. Mureș (ambele 6 p).

  Toate meciurile, la fel ca în tur, vor fi transmise în direct pe canalele Facebook ale echipelor organizatoare.

Nu uitați, fiți în continuare alături de volei!

Urmărește-ne pe Telegram și Google News

Fii primul care își dă cu părerea!

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.