C.S.M. Lugoj – retrospectivă (VIII)

Urmărește-ne pe WhatsApp | Telegram | Google News

(continuare) După 35 de ani de volei – să-i zicem modern – în Lugoj, în 2019 orașul a intrat în circuitul european oficial, locul al cincilea în ierarhia Diviziei A1 ducând voleiul din Lugoj la performanţa maximă din istoria sa sportivă: calificarea în CEV Challenge Cup.

Dubla din șaisprezecimi cu gruparea cehă Dukla Liberec avea să fie prima experiență a clubului, iar startul, oglindit în numărul trecut, trecut cu bine, peste așteptări. Un meci câștigat clar la seturi, dar mult mai greu decât arată scorul. După care bucurie reținută, returul ce urma în deplasare anunțându-se, evident, incomparabil mai dificil.

Tur:   C.S.M. Lugoj – VK Dukla Liberec = 3 : 0 (28:26, 25:20, 25:13)

Deplasarea în Bohemia s-a făcut cu autocarul, circa 1100 de kilometri, iar cazarea delegației în stabilimentul Wellness Hotel Babylon, într-o zonă centrală, dar liniștită a orașului.

Marți, 17 decembrie, Cehia, Liberec: lotul român de sportive a beneficiat înaintea returului de două zile de acomodare în nordul Boemiei, cu antrenamente în sala Svijanska Arena (1200 locuri) din orașul cu peste 100.000 de locuitori.

Era nevoie de câştigarea a minimum două seturi în timpul meciului normal, sau de adjudecarea “setului de aur ” în cazul unei nedorite înfrângeri cu 0 : 3 sau 1 : 3.

Retur: Dukla Liberec  – C.S.M. Lugoj = 3 : 2
(26:28, 25:19, 25:22, 17:25, 15:12)
CALIFICARE!

A fost un joc de mare tensiune, desfăşurat într-o atmosferă infernală produsă de tobele şi scandările suporterilor cehi, dar, în acelaşi timp, într-un fair-play remarcabil. Iar principala realizare a lugojencelor a fost că nu au cedat psihic niciun moment, realizând finalmente obiectivul de calificare: două seturi la Liberec !

O primă parte dramatică a jocului, care avea să constituie un prim moment psihologic, Diana Balintoni & co revenind de la 16 : 20 și câștigând setul, urmată de două părți în care cehoaicele au fost superioare și de un război al nervilor în setul patru, cel ce, din fericire, a decis soarta calificării în optimi. După câştigarea căruia, la 2 : 2, staff-ul tehnic a trimis în teren toate sportivele din lot, înlocuindu-le definitiv pe Balintoni, Ignjic, Kocic, Petria şi A. Popa, care au sărbătorit momentul de pe bancă într-o bucurie de nedescris. Setul cinci a fost doar pentru statistică, oferindu-le gazdelor bucuria unei victorii fără calificare, iar tinerelor Albăstroiu, Bărbulescu, Panţiru, Badiu, Popa şi Cauc onoarea de a încheia în terenul european cel mai frumos decembrie din povestea de 35 de ani a voleiului din Lugoj!

VK Dukla Liberec  – C.S.M. Lugoj

setul I: 1:0, 3:3, 5:5, 8:6, 10:7, 13:10, 16:10, 19:11, 20:13, 20:16, 20:19, 20:22, 22:22, 23:23, 24:24, 25:25,  26:26, 26:28.

setul II: 1:0, 4:4, 6:6, 9:7, 12:8, 14:10, 18:10, 21:13,  22:16, 23:18,  25:19.

setul III: 0:1, 2:3, 4:4, 5:5, 6:6, 7:7, 9:7, 10:10, 14:10, 18:12, 21:13,  22:16, 24:19,  24:22, 25:22.

setul IV: 0:1, 3:3, 5:5, 7:9, 8:13, 10:15, 11:18, 12:20, 15:20, 15:22, 16:24, 17:25  şi voleiul lugojean realizează o nouă premieră, urcând în optimile Cupei Challenge !!

setul V:  0:1, 1:1, 2:1, 3:1, 3:2, 4:2, 5:2. 5:3, 5:4, 5:5, 5:6, 5:7, 6:7, 6:8, 6:9, 6:10. 7:10, 8:10, 9:10, 9:11, 10:11, 10:12, 11:12, 12:12, 13:12, 14:12, 15:12.

Statistică:

C.S.M. Lugoj (România):

Diana Balintoni (3 p / 1 as, 2 atacuri), Daiana Roman (9 p / 7 atacuri, 2 blocaje), Andreea Petra (17 p / 3 aşi, 3 blocaje, 11 atacuri), Nina Kocic (19 p / 2 aşi, 2 blocaje, 15 atacuri),  Tamara Ignjic (13 p / 1 as, 2 blocaje, 10 atacuri), Laura Petria (3 p / 3 atacuri), Alexandra Cauc, Georgiana Popa (4 p / 2 aşi, 2 atacuri),  Andra Badiu (2 p / 1 as, 1 atac),  Alexandra Panţiru (1 p / 1 as), Adriana Popa  – libero 1, Patricia Bărbulescu – libero 2.

Staff tehnic: Ugljesa Segrt – Dragan Grbic – Vasile Canea

Dukla Liberec (Cehia):

Rochelle Wopereis (6p / 1 as, 3 atacuri, 2 blocaje), Simona Bajusz, Eva Rutarova (10 p / 3 blocaje, 7 atacuri), Michaela Candrakova (3 p / 1 as,  2 atacuri),  Katerina Kohoutova (13 p / 2 aşi, 2 blocaje, 9 atacuri), Anna Sotkovska (2p / 2 atacuri), Eva Svobodova (28 p / 4 aşi, 24 atacuri), Lenka Kohoutova (11 p / 11 atacuri), Veronika Dostalova, Lucie Kolarova – libero

Staff tehnic: Libor Galik – Josef Smolka – Dita Galikova

Oficiali:  A1: Angel Romero Martinez / Spania, A 2: Morten Engborg Klein / Danemarca, Observator CEV: Milan Labasta / Cehia.

Puncte total:  108 : 106,  puncte din acţiuni directe: 71 : 71, aşi: 8 : 11, puncte din atac: 56 : 51, puncte din blocaj: 7 : 9.

Satisfacție mare și aprecieri pentru colectivul autor al unor performanţe unice. Care vor aduce în 2020, la finele lui ianuarie în România echipa THY SK Turkish Airlines, una din grupările mari şi cu ambiţii ale Istanbulului, condusă de pe bancă de celebrul italian Marcelo Abbondanza. Un fapt pentru care se cuveneau felicitări sportivelor, antrenorilor, familiei voleiului, susținătorilor, materiali și morali. Cu riscul de a folosi un clișeu, s-o spunem: s-a scris, la Liberec, în 17 decembrie 2019, din nou pentru Lugoj, istorie la fileu! (va urma)