Patricia Maria Roșca a câștigat Marele Premiu și Trofeul Concursului Internațional Clara Peia

Share Button

În organizarea Școlii Gimnaziale de Muzică „Filaret Barbu”, vineri și sâmbătă, la Lugoj s-a desfășurat cea de-a VII-a ediţie a Concursului Internațional de Interpretare Pianistică „Clara Peia”. Competiția a reunit peste 100 de mici pianiști din România (Alba-Iulia, Ploiești, Slatina, Petroșani, Deva, Arad, Caransebeș, Tg. Jiu, Reșița, Timișoara și Lugoj), Republica Moldova (Chișinău) și Serbia (Vârșeț).

La ediția din acest an, Marele Premiu și Trofeu de cristal „Clara Peia” (oferite de Clubul Rotary Lugoj și Protopopiatul Ortodox Român Lugoj) au ajuns în premieră la Lugoj.

Câștigătoarea se numește Patricia Maria Roșca, este elevă în clasa a V-a, la Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” din Lugoj, și a fost pregătită de prof. Carmen Schöner.

Tânăra instrumentistă, în vârstă de doar 11 ani, a impresionat juriul prin prestația ei. Talentul și munca sunt ingredientele reușitei, spune eleva care muncește și în weekend, 4-5 ore, pentru a fi cea mai bună la concursurile la care participă.

„A fost foarte greu, toți concurenții au fost foarte buni. Și a fost o luptă mare. Pe de-o parte mă așteptam să câștig pentru că am depus muncă multă și pe de altă parte nu, deoarece copiii au fost foarte buni. Muncesc mult pentru toate evenimentele la care particip, în weekend mă pregătesc 4-5 ore pe zi, iar în timpul săptămânii câte 2-3 ore”, a declarat Patricia Roșca.

Profesoara Patriciei este Carmen Schoner. Aceasta are doar cuvinte de laudă la adresa elevei ei, pentru care câștigarea evenimentului de la Lugoj este un vis împlinit.

„Cred eu că este foarte important că în sfârșit a ajuns trofeul la noi. În primul rând o bucurie pentru eleva mea, Patricia, care își dorea acest lucru foarte mult, cred că este unul dintre visele ei împlinite, cât și pentru mine. Am fost foarte emoționată deoarece cred că în sfârșit mi s-a recunoscut munca de atâția ani și pasiunea cu care lucrez cu elevii. Patricia studiază foarte mult și, cel mai important lucru, este primul elev al meu care chiar face din pasiune și nu este împinsă de la spate. Noi comunicăm zilnic și primesc pe messenger tot felul de piese care îi plac și mi le trimite, spunându-mi: Doamna, îmi place, când facem acea piesă?”,

a precizat Carmen Schoner.

Evenimentul în sine a fost o reușită, atât prin modul de desfășurare cât și prin calitatea participanților.

„Am avut o ediție cu pianiști excepționali: fetițe din Chișinău, câștigătoarea marelui premiu, un băiețel din Arad și așa mai departe. Juriul a fost pus într-o situație delicată de a cântări cu cea mai mare obiectivitate, pentru a oferi pe deplin meritat marele premiu, oferit la fiecare ediție de Rotary Club Lugoj și Trofeul de Cristal Peia, în premieră oferit în acest an de Protopopiatul Ortodox Român Lugoj și bineînțeles cu contribuția mea”,

a declarat prof. dr. Constantin Stan, organizatorul evenimentului.

Juriul concursului a fost format din:  conf. univ. dr. Carmen Manea (Universitatea Națională de Muzică București), prof. Tatjana Mrdja (Școala de Muzică „Josif Marinković” Vârșeț, Republica Serbia), prof. Carmen Schöner (Școala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj), prof. dr. Constantin-Tufan Stan (Școala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj).

Pe lângă câștigătoarea marelui premiu, o serie de participanți au câștigat locul I și au fost premiați de diferite instituții, ONG-uri, persoane private și biserici.

Participanți în Gala Laureaților (100 de puncte)

– Martina MEOLA (Chișinău): Premiul Bisericii Reformate Lugoj și Trofeul „György Kurtág”
– Noemi NEAG (Lugoj): Premiul Primăriei Lugoj
– Alexandru MOȚ (Lugoj) – Premiul Primăriei Lugoj și Premiul mensualului UCMR „Actualitatea muzicală”
– Alexei ORMANJI (Arad): Premiul Honeywell Lugoj și Premiul Radio România Timișoara
– Patricia ROȘCA: Premiul Asociației „Compania Volutarte” Timișoara, Marele Premiu (Rotary Club Lugoj) și Trofeul de Cristal „Clara Peia” (Protopopiatul Ortodox Român Lugoj și Constantin-T. Stan)
– Patricia ROȘCA – Bianca GEORGESCU (Lugoj, pian 4 mâini): Premiul Bisericii Reformate Lugoj
– Andrei KIESZWIMMER – Evelina VOICU (Reșița, pian-acompaniament): Premiul Honeywell Lugoj
– Ana Ilinca PFEIFFER – Evelyn BORDEA (Lugoj, pian-acompaniament): Premiul săptămânalului Actualitatea și al revistei Actualitatea literară Lugoj

Premiul I

– David MARDAN (Timișoara): Premiul Episcopiei Greco-Catolice de Lugoj
– Marcus PRUSUS (Deva): Premiul Episcopiei Greco-Catolice de Lugoj
– Răzvan ALEXANDRESCU (Petroșani): Premiul pianistei Luiza Borac (Hanovra)
– Alexandru IACOB (Petroșani): Premiul pianistei Luiza Borac
– Darius CÎRSTULESCU (Timișoara): Premiul pianistului Andreas Domboș (Zürich)
– Maria LĂCĂTUȘU (Târgu Jiu): Premiul Editio Musica Budapest
– Antonia PFEIFFER (Lugoj): Premiul hebdomadarului „Redeșteptarea” Lugoj
– Dominic CREȚIU (Lugoj): Premiul Bisericii Baptiste „Harul” Lugoj
– Estera USCIUC (Lugoj): Premiul “ L’Echo du Danube” Karlsruhe
– Matija JERKOVIĆ (Vârșeț): Premiul Honeywell Lugoj
– Aleksandar JOVČIĆ (Vârșeț): Premiul Honeywell Lugoj
– Jelena NIKŠIĆ (Vârșeț): Premiul Honeywell Lugoj
– Andrei KIESZWIMMER – Daiana DUMITRU (Reșița, pian la 4 mâini): Premiul Editio Musica Budapest
– Ana-Ilinca PFEIFFER – Maya BULIGA (Lugoj, pian la 4 mâini): Premiul cotidianului „Ziua de Vest” Timișoara
– Estera USCIUC – Sara NEAG – Andrei BERLO (Lugoj, pian-acompaniament): Premiul Bisericii Romano-Catolice Lugoj

Iată laureații acestei ediții:

Secțiunea pian solo – preșcolari:

  • Premiul I – David-Ștefan Mardan (Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara)
  • Premiul II – Marc Ispas (Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara)
  • Premiul III – Cristian Covaci (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)

Secțiunea pian solo – clasa I:

  • Premiul I – Marcus Prusus (Liceul de Arte ”Sigismund Toduță” Deva)
  • Premiul II – David Coșmeleață (Liceul de Arte ”Sigismund Toduță” Deva)
  • Premiul II – Sabrina Giol (Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara)
  • Premiul II – Iosif Godja (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul II – Tania Kiss (Școala Gimnazială „I.G. Duca” Petroșani)
  • Premiul III – Flavia Boantă (Școala Gimnazială „I.G. Duca” Petroșani)
  • Premiul III – Ecaterina Frank (Școala Gimnazială „I.G. Duca” Petroșani)
  • Premiul III – Leon Mâțu (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul III – Nectaria Vîndalac (Colegiul Pedgogic ”Regina Maria” Deva)

Secțiunea pian solo – clasa a II-a:

  • Premiul I – Răzvan Alexandrescu (Școala Gimnazială „I.G. Duca” Petroșani)
  • Premiul I – Noemi Neag (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul II – Allisia-Lynnet Bordea (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul II – Raisa Dohotar (Școala Gimnazială „I.G. Duca” Petroșani)
  • Premiul II – Lucas Torj-Kobza (Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara)
  • Premiul III – Ioana Cerbu (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul III – Robert Ciurtin (Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara)
  • Premiul III – Sarah Ionas (Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara)
  • Premiul III – Carla Magu-Borca (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul III – Daiana-Maria Urcan (Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara)

Secțiunea pian solo – clasa a III-a:

  • Premiul I – Alexandru Mihai Moț (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul I – Alexandru Iacob (Școala Gimnazială „I.G. Duca” Petroșani)
  • Premiul I – Matija Jerkovic (Școala de Muzică „Josif Marinković” Vârșeț, Republica Serbia)
  • Premiul II – Ligia Boko (Școala Gimnazială „I.G. Duca” Petroșani)
  • Premiul II – Mihai Neag (Școala Gimnazială „I.G. Duca” Petroșani)
  • Premiul II – Maria Pîrvulescu (Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara)
  • Premiul II – Alma Teodorescu-Pavliuc (Liceul de Arte ”Sigismund Toduță” Deva)
  • Premiul II – Mario Trif (Liceul de Arte ”Sigismund Toduță” Deva)
  • Premiul III – Sara Baraliu (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul III – Ioana Bărbos (Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara)
  • Premiul III – Beatrice Ana Maria Brînzan (Liceul de Arte ”Sigismund Toduță” Deva)
  • Premiul III – Mara Cocan (Liceul de Arte ”Constantin Brăiloiu” Tg. Jiu)
  • Premiul III – Teodora Condratiuc (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul III – Antonia-Bianca Muntean (Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia)
  • Premiul III – Denisa Pîrvoni (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul III – Eduard Solovan (Școala Gimnazială „I.G. Duca” Petroșani)

Secțiunea pian solo – clasa a IV-a:

  • Premiul I – Darius Cîrstulescu (Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara)
  • Premiul I – Maria-Emilia Lăcătușu (Liceul de Arte „Constantin Brailoiu” Tg. Jiu)
  • Premiul I – Antonia Pfeiffer (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul II – Ellyas-Remus Gheorghiță  (Liceul de Arte „Constantin Brailoiu” Tg. Jiu)
  • Premiul II – Levi Kiss (Școala Gimnazială „I.G. Duca” Petroșani)
  • Premiul II – Maia-Gabriela Uscătescu  (Liceul de Arte „Constantin Brailoiu” Tg. Jiu)
  • Premiul II – Ionela Usciuc (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul III – Alexandru-Iosif Aldea (Colegiul Național de Artă „Carmen Sylva” Ploiești)
  • Premiul III – Ioana Maria Giurgiu (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul III – Daria Horga (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul III – Zsolt Kutasi (Școala Gimnazială „I.G. Duca” Petroșani)
  • Premiul III – Ada-Mateea Lolea (Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara)
  • Premiul III – Sara Mihu  (Liceul de Arte „Constantin Brailoiu” Tg. Jiu)
  • Premiul III – Radu Elisei (Liceul de Arte ”Sigismund Toduță” Deva)
  • Premiul III – Sonia-Florina Robac (Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara)
  • Premiul III – Hemansi Singh (Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara)
  • Premiul III – Delia-Maria Stana (Școala Gimnazială „I.G. Duca” Petroșani)
  • Premiul III – Iris-Elena Zaha (Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara)

Secțiunea pian solo – clasa a V-a:

  • Premiul I – Patricia Roșca (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul I – Alexei-Emanuel Ormanji (Liceul de Artă „Sabin Drăgoi” Arad),
  • Premiul I – Dominic Crețiu (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj),
  • Premiul I – Aleksandar Jovcic (Școala de Muzică „Josif Marinković” Vârșeț, Republica Serbia),
  • Premiul I – Jalena Niksic (Școala de Muzică „Josif Marinković” Vârșeț, Republica Serbia)
  • Premiul I – Estera Usciuc (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul II – Francesca Anghelescu Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara)
  • Premiul II – Carolina Ciuntu (Şcoala de Arte „Alexei Stârcea” Chișinău – Republica Moldova)
  • Premiul II – Maria-Maranda Lalescu (Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara)
  • Premiul II – Timeea-Maria Moț (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul II – Laurențiu Stoian (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul II – Iasmina Teslevici (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul II – Sara Zoițuc  (Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara)
  • Premiul III – Elisabeta Bociu (Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara)
  • Premiul III – Elida Boko (Școala Gimnazială „I.G. Duca” Petroșani)
  • Premiul III – Flavia-Maria Covianici (Liceul de Artă „Sabin Păutza” Reșița)
  • Premiul III – Adela Radu (Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara)

Secțiunea Muzică de cameră – pian acompaniament:

  • Premiul I – Ana-Ilinca Pfeiffer/pian – Evelyn Bordea/vioară (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul I – Andrei Kieszwimmer/pian – Evelin Maria Voicu/violoncel (Liceul de Artă „Sabin Păutza” Reșița)
  • Premiul I – Estera Usciuc/pian – Sara Neag/vioară (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul I – Estera Usciuc/pian – Andrei Berlo/vioară (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul II – Laurențiu Stoian/pian – Carla Magu-Borca/voce (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul II – Sefora Ursaci/pian – Dragoș Mitru/trompetă (Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara)
  • Premiul II – Alina-Maria Zima/pian – Evelina-Maria Voicu/violoncel (Liceul de Artă „Sabin Păutza” Reșița)
  • Premiul II – Daiana-Elena Dumitru/pian – Ana Maria Moldovan/violoncel (Liceul de Artă „Sabin Păutza” Reșița)

Secțiunea Muzică de cameră – pian la 4 (6) mâini:

  • Premiul I – Patricia Roșca – Bianca Georgescu (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul I – Ana-Ilinca Pfeiffer – Maya Buliga (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul I – Andrei Kieszwimmer – Daiana-Elena Dumitru (Liceul de Artă „Sabin Păutza” Reșița)
  • Premiul II – Filip Demian – Alesia-Maria Deaconu (Liceul de Arte ”Sigismund Toduță” Deva)
  • Premiul II – Andrei-Cătălin Fometescu – Ana-Natalia Loga (Liceul de Arte „Constantin Brailoiu” Tg. Jiu)
  • Premiul II – Melisa Botănel – Mara-Ștefania Ciobotea (Liceul de Arte „Constantin Brailoiu” Tg. Jiu)
  • Premiul II – Estera Usciuc – Amalia Stanca (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul III – Cristian Covaci – Abigail Băran (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul III – Teodora Damșa – Theodora Pinca (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul III – Lois Murariu – Alexandra Luchescu (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul III – Nadia Udrea – Miruna Crețu (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)

Totodată, au mai fost acordate numeroase menţiuni şi premii speciale.

 

Alina DAMIAN

591

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.