Din nou la Campionatul European

Urmărește-ne pe WhatsApp | Telegram | Google News

Dan H. BRUDIU

Avându-l din primăvară ca selecționer pe spaniolul Guillermo Naranjo, selecționata feminină a României a izbutit o spectaculoasă calificare de pe primul loc în grupă la Turneul Final al CE de volei din 2023, ce va fi găzduit de Belgia, Germania, Italia și Estonia.

Având ca partenere naționalele Croației, Israelului și Insulelor Feroe, reprezentativa feminină a țării noastre a obținut cinci victorii și un setaveraj superior naționalei Croației, echipă mai bine cotată pe plan continental, confirmând ascensiunea din ultimii ani, în care a devenit o prezență obișnuită la turneele finale europene și în care cota naționalei și a cluburilor românești în Cupele Europene intercluburi a crescut incontestabil.

Avem satisfacția că, în campania pe care lo-tul reprezentativ al României a susținut-o după încheierea sezonului regular, în care și-a adjudecat cinci din cele șase jocuri disputate, din distribuția tricoloră aliniată permanent la fileu au făcut parte și au contribuit la calificare și patru din numele angrenate în viitorul sezon competițional în lotul sportiv al Clubului Sportiv Municipal Lugoj:

 universalul Simina Străchinescu (23 ani),
♦ centrul Daiana Roman (24 ani),
♦ extrema Georgiana Popa (19 ani) și
♦ statisticianul Mircea Roșu.

Lotul sportiv care a obținut perfomanța calificării la C.E.:

Coordonatoare: Marisa Radu (Dinamo București), Diana Calotă (C.S.M. Târgoviște), Ramona Postea (Rapid București)

Extreme: Adelina Ungureanu (Pallavolo Pinerolo – Italia), Rodica Buterez (C.S.M. Târgoviște), Adriana Matei (C.S.M. Târgoviște), Georgiana Popa (C.S.M. Lugoj), Sorina Miclăuș (C.S.M. Volei Alba Blaj)

Universali: Iuna Zadorojnai (C.S.M. Târgoviște), Simina Străchinescu (C.S.M. Lugoj)

Centri:  Diana Ariton (Rapid București), Denisa Ionescu (Dinamo București), Daiana Roman (C.S.M. Lugoj)
Libero: Diana Vereș (C.S.O. Voluntari), Alexandra Ciucu (C.S.M. Târgoviște).
Staff tehnic:
Antrenor principal: Guillermo Naranjo
Antrenor secund: Radu Began
Antrenor secund: Sotiris Gkotsis
Statistician: Mircea Roșu
Kinetoterapeut: Alexandru Răducanu

Fii primul care comentează

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.


*


Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.