CSM Reșița a revenit cu stângul în Liga 2, însă jocul echipei nu a fost deloc rău

Urmărește-ne pe WhatsApp | Telegram | Google News

CSM Reșița a revenit în Liga 2 cu o înfrângere pe teren propriu în meciul cu Unirea Slobozia, scor 0-1. Formația lui Călin Cheregi a făcut un joc bun și a primit laude din partea adversarilor la finalul meciului. În prima repriză, CSM Reșița a avut mai multe ocazii de a marca, iar golul primit a fost ghinionist, după o deviere.

Diferența a fost făcută în minutul 61, când căpitanul celor de la Unirea Slobozia, Constantin Toma, a marcat cu un șut deviat de zid care l-a surprins pe Mario Contra, fostul său coleg din sezonul precedent.

Echipa folosită a fost următoarea: M. Contra – Fota (Godwin 71′), Andr. Răuță, Dudea (Al. Sabău 26′), Szijj – Gomboș, Drăghiceanu (cpt.), Fr. Cristea (Velcotă 61′), I. Popescu – Al. Negru (Rimovecz 71′), Cip. Rus (Chera 61′). Rezerve neutilizate: I. Rus – Domil, Dolghi, Cega.

În ultimele minute, CSM Reșița a avut superioritate numerică după eliminarea lui Serge Ekollo, însă nu a putut să egaleze. Per total a fost însă un joc bun pentru reșițeni, care pot privi cu optimism către următoarele meciuri, mai ales că Unirea Slobozia este una dintre echipele care vor ataca prezența în play-off în acest sezon.

Pentru CSM Reșița, prezența în play-off ar fi o performanță notabilă, iar promovarea un adevărat vis. Ținând cont că este o nou-promovată și lotul este încă în formare, CSM Reșița nu este cotată cu șanse prea bune pentru a promova la finalul sezonului. În ofertele de pariuri sportive pe Liga 2, principalele favorite ale competiției sunt Gloria Buzău, FC Argeș, CSA Steaua, Chindia Târgoviște și Concordia Chiajna.

CSM Reșița, lăudată de adversari

Antrenorul formației Unirea Slobozia, Adrian Mihalcea, a avut doar cuvinte de laudă la adresa celor de la CSM Reșița. El a afirmat că s-ar fi mulțumit și cu un rezultat de egalitate, din moment ce prestația reșițenilor a fost foarte bună.

„Mă bucură această victorie, mă bucură aceste trei puncte. Știu ce înseamnă Liga a 2-a și știu ce înseamnă să acumulezi puncte încă din prima etapă. Suntem obișnuiți cu lucrul acesta. Sincer, m-am speriat de evoluția celor de la Reșița din perioada de pregătire, pentru că am avut posibilitatea și am văzut două meciuri. Au arătat extraordinar de bine și mi-a fost teamă. Cumva, strategia noastră a fost să nu pierdem. Dacă s-ar fi terminat egal poate că eram la fel de bucuros. Și, după prima repriză, cred că aș fi fost mulțumit. A doua ne-a aparținut în totalitate. S-a văzut experiența ligii și calitatea individuală a jucătorilor mei în repriza a doua și am reușit să câștigăm”, a spus Adrian Mihalcea, citat de Liga2.ro.

Călin Cheregi regretă golul primit

De partea cealaltă, antrenorul celor de la CSM Reșița, Călin Cheregi, s-a arătat mulțumit de evoluția jucătorilor săi. El consideră că experiența mai mare a celor de la Unirea Slobozia a făcut diferența în cele din urmă.

„Sunt sută la sută sigur că dacă nu luam acel gol cu totul și cu totul era partida, aveam alt rezultat. Era un joc echilibrat, se ducea spre un 0-0. Era destul de clar că doar o greșeală de genul ăsta poate să pecetluiască rezultatul final. După prima repriză sunt mulțumit de toți jucătorii, nu am ce să le reproșez. Eu nu sunt genul de antrenor care să reproșez jucătorilor în public. Dacă am ceva să le reproșez, le reproșez în vestiar sau individual. Vreau să fiu alături de ei”, a comentat Călin Cheregi.

Ce urmează pentru CSM Reșița

CSM Reșița se deplasează în următoarea etapă din Liga 2 în Moldova, la Ceahlăul Piatra Neamț. Meciul va avea loc pe 13 august, de la ora 12:00, și va fi televizat. Apoi, pe CSM Reșița o așteaptă pe 19 august confruntarea cu CS Dumbrăvița. Finalul lunii aduce deplasarea de la Csikszereda, iar pe 2 septembrie la Reșița va veni Progresul Spartac.