CSM Lugoj, victorie cu VK Pirane Brusno (Slovacia) în CEV Challenge Cup 2022

Dan H. BRUDIU

Volei, Cupa României – optimi
SCM Universitatea Craiova – CSM Lugoj 1 : 3
(25:21, 8:25, 22:25, 16:25)

Disputată la mijlocul săptămânii în Sala Polivalentă din Craiova, partida din turul optimilor Cupei României dintre S.C.M. Universitatea Craiova și C.S.M. Lugoj s-a încheiat cu victoria lugojencelor în patru seturi, voleibalistele antrenate de cuplul Segrt – Grbic devenind astfel favorite la calificarea în sferturile de finală, înaintea returului care va avea loc la Lugoj (10.11).

SCMU Craiova: Simoniia (15), Ana Stoian (12), Jose do Nascimento (9), Manuc (5), Brabete (3), Marciu (3), Stan (2). Zlotea (2), Țucmeanu (libero), Pîrvan (libero).

Antrenor: Lucian Zlotea.

CSM Lugoj: Sredic (16), Sakradzija (15), Filipaș (9), Markovic (8), Străchinescu (7), Gemănariu (5), G. Popa (5), Canak (4), Barakova (2), Ad. Popa (libero), Bărbulescu (libero).

Antrenor: Ugljesa Segrt.

Au condus meciul: Cosmin Tudorache, Benone Vișan (București).

Volei Divizia A1 – etapa a treia

C.S. Medgidia – C.S.M. Volei Alba Blaj = 0 : 3 (21:25, 19:25, 22:25)

Unul din cele mai importante jocuri de clasament ale startului de sezon a confirmat ce consemnam în edițiile trecute: cu o garnitură alcătuită exclusiv din sportive străine de valoare (3 sărboaice, o rusoaică, o grecoaică, o bulgăroaică și un libero bosniac), gruparea din Blaj e aproape imposibil de învins de oponentele sale în campionat. Excelenta coordonatoare Mirkovic le-a evidențiat din nou spectaculos și eficient pe atacantele sale Dimitrova (14 p.), Strantzali (11 p.) și Russu (12 p.), iar internaționalele de centru Ninkovic (7 p.) și Kocic (5 p.) și-au făcut și ele bine treaba. Cele 18 puncte ale Ioanei Baciu n-au fost suficiente, în condițiile în care centrii și extremele gazdelor n-au mai repetat evoluția excelentă de la Târgoviște, în care au învins campioana.

Universitatea NTT Data Cluj – S.C.M. Universitatea Craiova = 2 : 3
(25:21, 17:25, 17:25, 25:21, 12:15)

Meci adjudecat in extremis de oltence, lipsite de două titulare infectate cu Covid. Gruzina Simoniia (15 p.) și brazilianca T.do Nascimento (9 p.) au fost principalele atu-uri ale oaspetelor, în timp ce la clujence F.Murariu, cu 11 puncte, a punctat  cel mai mult. Cu toate acestea, universitarele au fost la un pas de victorie, pierzând 6 puncte consecutiv și setul decisiv după ce au condus cu 12 : 9 !!

Dacia Mioveni  – C.S.M. Tîrgoviște = 0 : 3 (23:25, 19:25, 14:25)

Periculoase și, opinez,  greu de învins pe teren propriu, argeșencele au ținut două seturi ritmul în fața campioanei, dar sportivele antrenate de italianul Caprara au controlat jocul printr-o evoluție complexă în care atacantele Matei (13 p.), Erzen (15 p.)  și Buterez (11 p.) au fost principale realizatoare. La gazde excelează slovaca Romana Kriskova (18 p.), iar braziliencele Felix Bernardes (9 p.)  și Pereira Silva (5 p.) par capabile de mai  mult. Totuși, victorie clară a târgoviștencelor, superioare ca echipă.

C.S.O. Voluntari – Știința Bacău = 3 : 2 (21:25, 23:25, 25:16, 29:27, 15:6)

Mini-surpriză lângă Capitală, mai ales că, în urmă cu trei zile, în aceeași sală, gazdele trecuseră clar de formația lui Grapă cu 3 : 0. Cu totul altfel s-au derulat lucrurile în week-end, când absențele petelor de culoare și valoare Uattara și Onyejekwe au cântărit decisiv la prestația Voluntariului. Care putea pierde chiar toate punctele, dacă nu revenea spectaculos de la 12:17 în setul patru ! Vukovic (23 p.), Dan (ex- Bălae) (19 p.) și Valadzko (19 p.) pentru gazde, Airoaie (21 p.) și Gorbe (19 p.) pentru Bacău au fost realizatoarele de bază.

A.C.S. Volei Turda – C.S.M. Lugoj = 0 : 3
(22:25, 16:25, 16:25)

Urnit mai greu în primul set, în care vedeta partidei a fost sud-americanca  Carla Castiglione, mecanismul formației lugojene a controlat finalul acestuia și următoarele două părți ale meciului, în care argentinianca  a fost temperată de blocaj. Cele mai eficiente atacante ale C.S.M.-ului: Bojana Celic (14 p.), Sara Sakradzija (12 p.), Tanja Sredic (10 p.) și Loredana Filipaș (8 p.).  Meciul a avut loc duminică, iar luni dimineața  voleibalistele lugojene au început a treia expediție europeană, deplasându-se cu autocarul spre Banska Bystrica (Slovacia).

Dinamo București – Rapid București = 3 : 1 (27:25, 14:25, 25:20, 25:18)

Mini-surpriză, feroviarele fiind considerate ușor favorite la start. Moment psihologic, drcisiv, la finele primului set, în care gazdele au întors jocul de la 21:23, câștigând în prelungiri și revenind în joc din setul trei, la 1 : 1,  pe fondul evoluției remarcabile a Jelenei Vulin(28 p.!!), sârboaica de top din tabăra lui Dinamo. Foarte bună Karakasheva (15 p.) și un joc colectiv superior al echipei în alb-roșu, dezamăgire în tabăra alb-vișinie, care, atenție,  dorește cu atât mai mult puncte în jocul din week-end în Banat.

Etapa viitoare (30.10.2021):

Știința Bacau – Dinamo Bucuresti

S.C.M. U Craiova – C.S.O. Voluntari

C.S.M. Targoviste  – C.S. U NTT Data Cluj

C.S.M. Volei Alba Blaj – Dacia Mioveni

A.C.S. Volei Turda – C.S. Medgidia

C.S.M. Lugoj – Rapid Bucuresti se joacă duminică, 31.10.2021, de la 18,30.

CEV CHALLENGE CUP,
a treia oară în Europa pentru Lugoj

Luni, 25 octombrie, delegația sportivă a C.S.M. Lugoj a plecat spre Banska Bystrica (Slovacia), unde miercuri, 27 octombrie, orele 18 (după închiderea ediției), a avut loc meciul tur din Challenge Cup cu Volejbalovy Klub Pirane Brusno. Returul se joacă miercuri, 1 decembrie, 18,30.

ACTUALIZARE: Voleibalistele de la CSM Lugoj au debutat cu o victorie în noua ediție a Cupei Challenge la volei feminin. Formația lugojeană s-a impus cu 3-0 (25-6, 25-16, 25-9) în meciul disputat, în deplasare, cu formația VK Pirane Brusno, din Slovacia.

Principalele realizatoare ale formației lugojene au fost: Andreea Gemănariu (11 puncte), Loredana Filipaș (10 puncte), Bojana Celic (9 puncte), Tanja Sredic (8 puncte) și Sara Sakradzija (8 puncte).

Partida retur cu formația din Slovacia va avea loc miercuri, 3 noiembrie, de la ora 18:30, la Lugoj.