La Sala Sporturilor „Ioan Kunst Ghermănescu” din Lugoj a avut loc sâmbătă, 13 aprilie 2019, cea de-a III-a ediție a Concursului de gimnastică „Memorialul Tit Liviu Isar”, competiție dedicată memoriei antrenorului de gimnastică și primului director al Clubului Sportiv Școlar Lugoj, de la înființarea clubului, în anul 1957.
În cadrul acestei competiții au participat 70 de gimnaști, juniori de la cluburile sportive: Clubul Sportiv Școlar Lugoj, Clubul Sportiv Școlar Reșița, Clubul Sportiv al Armatei Steaua București, Centrul Olimpic de Juniori al României de la Reșița (unde este antrenor și profesorul lugojean Adrian Meleancă), Clubul Sportiv 1 Timișoara, Clubul Sportiv Dinamo, Clubul Sportiv Școlar Sibiu și Clubul Sportiv Gloria Arad.
Gimnaștii lugojeni de performanță s-au remarcat prin rezultate deosebite, urcând pe podiumul de premiere, fiind recompensați cu diplome și medalii, în aplauzele publicului spectator, după cum urmează:
Robert Marcu – locul I: Individual Compus, Cal cu mânere, Inele, Bară, Paralele; locul al III-lea: Sol, Sărituri;
Flavius Borca – locul al III-lea: Inele;
Răzvan Miklos – locul al II-lea: Sărituri; locul al III-lea: Cal cu mânere, Bară;
Raul Standolariu – locul al II-lea: Paralele; locul al III-lea: Sol, Inele, Bară;
Andres Tătar – locul al III-lea: Căpriță;
David Ene – locul al II-lea: Paralele;
Denis Mureșan – locul I: Sol; locul al III-lea: Inele;
Flavian Bolkis – locul al II-lea: Sol, Bară, Sărituri; locul al III-lea: Individual Compus;
Zeno Kiss – locul I: Individual Compus, locul al II-lea: Paralele; locul al III-lea: Sărituri.
Invitat special, Dan Grecu, antrenorul coordonator al Lotului Olimpic masculin de gimnastică, vicepreședinte al Federației Române de Gimnastică, arbitru internațional de gimnastică, fost gimnast român de valoare mondială, care la Campionatele Europene de la Grenoble, la inele, a reușit să câștige medalia de argint, prima medalie românească din gimnastică. În anul 1974 a fost invitat în Brazilia la un turneu internațional, unde au participat toate stelele gimnasticii mondiale, în același an la Campionatele Mondiale de la Varna a obținut și prima medalie de aur din istoria gimnasticii românești, la inele.
Estera CIMPONERIU
Descoperă mai multe la Actualitatea Online
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.
Lasă un răspuns