Volei – distribuții de start (I)

Urmărește-ne pe Telegram și Google News

Cu opt zile înaintea startului oficial în Liga A1, vă prezentăm loturile de care beneficiază în acest moment formațiile clasate în sezonul trecut pe primele șase locuri, cu mențiunea că acestea pot suferi și schimbări de ultim moment în cele câteva zile ce au mai rămas până la încheierea perioadei de transferări. În numărul viitor vă vom informa și cu privire la distribuțiile pe care echipele din zona 7 – 12  le vor afișa în competiția de elită A 1  2016-2017.

C.S. Volei Alba-Blaj – campion național al României, participant în Liga Campionilor

Sosiri: Ana Antonijević (Serbia, coordonatoare, Volero Zürich, Elveția), Nađa Ninković (Serbia, centru, Volley Firenze, Italia), Samara Rodrigues de Almeida (Brazilia, extremă, Minas Tênis Clube, Brazilia), Tatsiana Markevich (Belarus,  extremă, VK AGEL Prostějov, Cehia), Rebecka Lazic (Suedia, extremă, Volley Bolzano, Italia), Martina Samadan (Croația, centru, Redhawks Athletics, SUA), Nneka-Obiamaka Onyejekwe (centru, Dresdner SC, Germania), Stefan Ljubicić (Serbia) – antrenor secund

Din lotul anului trecut: Ana Grbac (Croația, coordonatoare), Dubravka Đurić (Serbia, centru), Carmen Mateaș-Dîrnescu (centru), Adina Salaoru (extremă sau universal), Ana-Maria Berdilă (extremă), Marina Vujović (Serbia, libero), Darko Zakoč (Serbia, antrenor principal)

C.S.M. Tîrgoviște – vicecampion al României, câștigător  al Cupei României, participant în Cupa CEV

Sosiri: Ramona-Isabela Breban-Marciu (universal, SCM U. Craiova), Ecaterina Ghiță ( extremă, SCM Pitești), Ivana Đerisilo (Serbia, universal, PGE Atom Trefl Sopot, Polonia), Matea Ikić (Croația, extremă, Savino Del Bene Scandicci, Italia), Bernarda Brčić (Croația, coordonatoare, Neruda Volley Bolzano, Italia), Dragan Nešić (Serbia, antrenor principal, Bursa Belediyespor, Turcia), Atanas Toshkov Lazarov (Bulgaria, antrenor secund)

Din lotul anului trecut: Diana Calotă (coordonatoare), Milagros Collar (Spania, universal sau extremă), Alexandra Sobo (centru), Roxana Ivanof (centru), Bianca Mitrănescu (centru), Alexandra Trică (extremă sau libero), Suzana Ćebić (Serbia, libero)

C.S.M. București – câștigător  al Cupei Challenge 2016, participă în Cupa Challenge

Sosiri:  Júlia Milovits (Ungaria, coordonatoare, Polski Cukier Muszynianka Muszyna, Polonia), Ivana Luković (Serbia, universal sau extremă, New Volley Libertas, Italia), Nicole Koolhaas (Olanda, centru, Franches-Montagnes, Elveția), Luna Veronica Carocci (Italia, libero, Volleyball Flero Montichiari,Italia), Andreea Ispas (libero, CSU Medicina CSȘ Tîrgu Mureș), Sofija Medić (Serbia,  centru sau universal, CSU Medicina CSȘ Tîrgu Mureș), Alice Kapelovies ( coordonatoare, Dinamo București), Bernadett Dékány (Ungaria, extremă, Pallavolo Monza, Italia), Alexia-Ioana Căruțașu (universal, Spike București), Ariana Pîrv (extremă, Beng Rovigo, Italia), Lucille Charuk (Canada, centru, Rote Raben Vilsbiburg, Germania), Jelena Alajbeg (Croația, universal, CS Volei Alba-Blaj), Nikola Radosová (Slovacia, extremă, BKS Aluprof Bielsko-Biała, Polonia), Nicola Negro (Italia, antrenor principal, Impel Wroclaw, Polonia)

Din lotul anului trecut : Florentina Ivanciu (universal), Adina Roșca (universal), Marius Măcicășan (antrenor secund)

Știința Bacău – participă în Cupa Challenge

Sosiri: Ivana Zburova (Slovacia, coordonatoare, CSU Medicina Tîrgu Mureș), Georgiana Faleș (centru, CSM București), Nikoleta Perović (Muntenegru, universal, CSU Medicina CSȘ Tîrgu Mureș).

Din lotul anului trecut: Sabina Moisa (coordonatoare), Iuliana Matache (universal), Tatiana Gheorghiță (Moldova, centru), Loredana Filipaș (centru), Tsvetelina Zarkova (Bulgaria, centru), Denisa Rogojinaru (extremă), Irina Radu (extremă sau universal), Crina Bălțatu (extremă sau universal), Cristina Cazacu (extremă sau universal), Andreea Fiterău (extremă), Mihaela Albu (libero), Nicoleta Manu (libero), Florin Grapă (antrenor principal), Aurel Cazacu (antrenor secund), Rareş Puni (antrenor secund)

C.S.U. Medicina  Tîrgu Mureș

Sosiri: Marija Pucarević (Serbia, coordonatoare, Crvena Zvezda Beograd), Valentina Rusu (centru, CS Volei Alba-Blaj), Karla Klarić (Croația, extremă, ASPTT Mulhouse, Franța), Tamara Ignjić (Serbia, extremă, Long Island University Brooklyn, SUA), Andreea-Cora Niță (21.06.2001, 1,78 m, coordonatoare), Predrag Zucović (Serbia) – antrenor principal (fost antrenor secund la CS Volei Alba-Blaj), Florin Țurcanu – antrenor secund

Din lotul anului trecut: Alexandra Babaș (coordonatoare), Sonia Teianu (universal), Elizabet Varga (universal), Roxana Iancu (centru), Andreea Petra (centru), Boglarka Pețan (centru), Maria Badea (centru), Rodica Buterez (extremă), Raisa Ioan (extremă), Loredana Dobriceanu (extremă), Alexandra Cauc (extremă), Carmen Arniceru (extremă), Laura Molnar (libero), Lea Rancz (libero).

Dinamo București

Sosiri:  Leticia Boscacci (Argentina, universal, CS Volei Alba-Blaj), Alexis Mathews (SUA, centru, LP-Vampula, Finlanda),Luciana de Oliveira Bezerra (Brazilia, coordonatoare, Rio do Sul, Brazilia), Olivera Medić (Serbia, extremă, CSU Medicina CSȘ Tîrgu Mureș), Katarina Jovanović (Serbia, extremă, ACS Penicilina Iași).

Din lotul anului trecut:   Daniela Mincă (coordonatoare), Alida Marcovici (centru), Liana Badea (centru), Alberta Chițan (centru), Andreea Agapian (centru), Sînziana Motroc (extremă), Andra Artin (extremă), Ana-Maria Ștefan (libero), Roxana Tucmeanu (libero), Branko Gajic (Serbia, antrenor principal),  Alexandra Partnoi (extremă), Alina-Theodora Stan (coordonatoare), Adelina-Ioana Martinescu (centru), Claudia-Iulia Bratu (extremă), Ana-Marisa Radu (universal).

Dan H. BRUDIU

Fii primul care comentează

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.