Încă o zi liberă pentru angajați! Ce a decis Senatul

Plenul Senatului a votat ca ziua de 1 iunie, când se celebrează Ziua Copilului, să fie zi de sărbătoare legală, devenind astfel zi liberă la nivel național.

Propunerea legislativă pentru modificarea art. 139  din Legea nr. 53/2003 – Codul Muncii a fost semnată de parlamentari de la toate partidele parlamentare și a fost adoptată de plen cu 74 de voturi pentru, 5 împotrivă și opt abțineri.

Proiectul de lege prevede că ziua de 1 iunie este declarată zi de sărbătoare legală în care nu se lucrează. Comisia de muncă a dat un raport de admitere propunerii legislative.

Scopul propunerii legislative este ca de Ziua Copilului, pe 1 iunie, părinții  să beneficieze de o zi liberă, pentru a putea să petreacă mai mult timp cu copiii lor.

Senatul este primă Cameră sesizată, forul decizionat fiind Camera Deputaților.

AL PRESS

Despre admin 6883 de articole
Nicolae Silade, poet și jurnalist

Fii primul care comentează

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.


*


Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.