Gimnaștii de la CSȘ Lugoj au obținut o salbă de medalii la Campionatul Național al Juniorilor III

Urmărește-ne pe WhatsApp | Telegram | Google News

Urmărește-ne pe Telegram și Google News

Federația Română de Gimnastică și Primăria Municipiului Lugoj au organizat, în perioada 20-21 mai, la Sala Sporturilor „Ioan Kunst Ghermănescu”, finala Campionatul Național  pe Echipe și Individual al Juniorilor III, Nivel 1 și 2 (9-11 ani).

La competiția celor mai mici dintre gimnaști, speranțele olimpice din 2032, au participat 60 de sportivi de la 13 cluuri din țară:  CSȘ Sibiu, CSȘ Brasov, CSȘ Resita, CSȘ 1 Timișoara, CSȘ Steaua, CSȘ Gloria Arad, CSȘ Lugoj, CSȘ Dinamo, CSM Cluj Napoca, CSȘ Buzău, CSA Steaua, LPS Bistrița, LPS Tg. Mureș.

Printre cei 60 de gimnaști care și-au disputat titlul la individual și în întrecerea pe echipe s-a aflat și Alexandru Urzică, fiul fostului campion olimpic, mondial și european Marius Urzică. El a câștigat anul trecut 6 medalii de aur la individual și în finalele pe aparate, la echipe titlul fiind adjudecat de gimnaștii de la CSȘ Lugoj.

„Pepinieră de talente în gimnastica masculină și locul de unde a pornit spre legendă campioana olimpică Lavinia Miloșovici,  Lugoj este un punct de reper pe harta sportului datorită implicării primăriei locale”, au transmis reprezentanții Federației Române de Gimnastică.

***

Gimnaștii de la CSȘ Lugoj au obținut o salbă de medalii la Campionatul Național pe Echipe și Individual al Juniorilor III, care s-a desfășurat în Sala Sporturilor  „Ioan Kunst Ghermănescu”.

În întrecerea gimnaștilor de la Nivelul 2 (10-11 ani), echipa CSȘ Lugoj, formată din Raul Ceclan, Dorin Cristian Opriș, Cristian Olteanu și Andres Mihai Tătar, a urcat pe prima treaptă a podiumului, câștigând medalia de aur și titlul național, cu un total de 483.925 puncte, fiind urmată, pe podium, de CSA Steaua  – 461.250 puncte și LPS Bistrița – 386.225 puncte.

Andres Mihai Tătar a obținut 7 medalii la Campionatul Național Individual și pe aparate!

La individual compus – Nivel 2, medalia de aur a fost câștigată de Alexandru Urzică (CSȘ Dinamo București), cu 148.400 puncte, iar Andres Mihai Tătar, de la CSȘ Lugoj, a cucerit medalia de argint și titlul de vicecampion al României, cu 141.475 puncte (24.700 puncte la sol, 24.350 puncte la cal, 23.150 puncte la inele, 24.525 puncte la sărituri, 22.400 puncte la paralele și 22.350 puncte la bară fixă).

La individual compus – Nivel 2, ceilalți gimnaști de la CSȘ Lugoj s-au situat pe:

• locul 4 – Cristian Olteanu – 130.600 puncte,
  • locul 11 – Dorin Cristian Opriș – 111.275 puncte,
  • locul 17 – Raul Ceclan – 100.575 puncte.

La Nivel 1, categoria celor mai mici dintre gimnaști (9 ani), CSȘ Lugoj a intrat în concurs cu două echipe. Echipa CSȘ Lugoj 1, formată alcătuită din David Maican, Cătălin Lutai, Eduard Domokos, Augustin Istrate și Andrei Sebastian Pantar, s-a clasat pe locul 3, obținând medalia de bronz, cu 433.650 puncte, iar echhipa CSȘ Lugoj 2 (formată din Sasha Curuțiu, Cristian Mateo Burdușel, Rareș Rotariu și Eliot Pop) s-a clasat pe locul 4, cu 343.350 puncte, primele două locuri pe podium fiind ocupate de CSȘ Siiu – 480.700 puncte și CSȘ Brașovia – 438.500 puncte.

În concursul de la individual compus – Nivel 1, gimnaștii de la CSȘ Lugoj s-au clasat pe următoarele poziții: