
Cel mai mare avion din lume a căzut victimă a confruntărilor dintre ucraineni şi ruşi. E vorba de unica aeronava Antonov 225, distrusă într-un bombardament care a lovit un aerodrom de lângă Kiev.
Era într-un hangar, iar aerodromul respectiv este cel pentru care fortele ucrainene si ruse luptă de la începutul invaziei. A fost cucerit când de unii, când de altii si face în continuare obiectul unor lupte aprige. Avionul a ajuns si în România, în octombrie anul trecut. Antonov 225 avea 84 de metri lungime, o anvergură a aripilor de 88 de metri si putea transporta o încărcătură de 600 de tone.
„Ocupanţii ruşi au distrus nava amiral a aviaţiei ucrainene – legendarul An-225 Mriya. S-a întâmplat pe aerodromul Antonov din Hostomel, lângă Kiev”, a indicat Ukroboronprom pe pagina sa de Facebook. Potrivit estimărilor sale, restaurarea avionului ar putea costa peste 3 miliarde de dolari şi va lua mult timp.
Urmărește-ne pe Telegram și Google News
Descoperă mai multe la Actualitatea Online
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.
Lasă un răspuns