Biserica din ITL a fost sfințită

Duminică, 1 iunie, ÎPS Ioan, Mitropolitul Banatului, a săvârșit slujba de târnosire a bisericii din cartierul I.C. Drăgan (fost ITL),  spre bucuria celor prezenți. La eveniment a participat și primarul Călin Dobra, însoțit de mem­bri ai consiliului local și de mulți credin­cioși.

„Un pas firesc, dar mult așteptat. Astăzi am avut bucuria să fiu alături de comunitatea din cartierul Iosif Constantin Drăgan (ITL), împreună cu Înalt Preasfinția Sa Ioan, Mitropolitul Banatului, la un moment cu adevărat emoționant: biserica din cartier a fost sfințită și, în sfârșit, dată oficial în proprietatea parohiei.

O clădire care, cu ani în urmă, era doar o centrală termică, s-a transformat treptat, prin credință, efort și dedicare, într-un adevărat lăcaș de rugăciune. De astăzi, parohia are drepturi depline și un spațiu pe care îl poate numi „acasă”. Lugojul înseamnă și asta!”, a spus primarul Călin Dobra. (N.S.)


Descoperă mai multe la Actualitatea Online

Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.

Fii primul care comentează

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.


*


Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.